POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Pięć najważniejszych rzeczy w Irlandii, które zaskoczyły, a nawet wstrząsnęły jej mieszkańcami.

Przedstawiam pięć wybranych przeze mnie najważniejszych spraw w Irlandii, które przykuwały uwagę mieszkańców.

1Ryanair – problemy z odwoływanymi lotami

Nikt nie spodziewał się tego, że największa tania linia lotnicza, z której korzysta tylu Polaków mieszkających w Irlandii, wpadnie w takie kłopoty. Pracownicy zatrudnieni w Ryanair domagają się respektowania swoich praw. Sprzeciw ze strony zarządu doprowadził do odejścia wielu pilotów i do odwoływanych lotów. Sprawa jeszcze nie jest zakończona i zapewne będziemy świadkami kolejnych sporów.

2Kryzys mieszkaniowy – podwyżki cen

Każdy, kto mieszka w Irlandii, wie co oznacza kryzys mieszkaniowy. Od kilkunastu miesięcy jesteśmy świadkami niekończących się podwyżek. Rosną ceny domów i czynszów. Rząd Irlandii próbował już kilka razy interweniować. Wprowadził między innymi strefy regulowanych czynszów. Niestety nie widać końca podwyżek z powodu ograniczonej ilości domów w Irlandii. Rośnie również liczba osób bezdomnych z tego powodu.

3Uderzenie huraganu Ophelia – ogromne zniszczenia

Kolejne alerty pogodowe ogłaszane w Irlandii przestawały robić wrażenie na mieszkańcach. W Irlandii pada i wieje właściwie przez cały rok. W ciągu dnia mamy nieraz cztery pory roku. Niestety uderzenie huraganu Ophelia przypomniało o sile przyrody. Trzy ofiary śmiertelne. Ponad 200 tys. domów zostało odciętych od prądu. Zerwane dachy, powyrywane i połamane drzewa. Sprzątanie trwało kilka tygodni.

4Wyrok dożywocia dla Polki za zabójstwo kolegi

Najgłośniejsza sprawa, która wstrząsnęła Polonią mieszkającą w Irlandii. Marta H. została skazana na dożywocie w związku z oskarżeniem o zabójstwo kolegi. Kierując samochodem wjechała do wody. Ona się uratowała, a pasażer utonął. Część osób cały czas stara się pomóc Marcie i walczy o zmianę wyroku.

5Firmy ubezpieczeniowe – kontrola wysokości podwyżek

Podwyżki, podwyżki i podwyżki. Tyle można napisać o firmach ubezpieczeniowych w Irlandii. Każdy, kto chciał ubezpieczyć lub przedłużyć polisę ubezpieczeniową swojego samochodu, otwierał szeroko oczy ze zdziwienia. W tym przypadku również rząd w Irlandii zareagował. Cenami ubezpieczeń zajęła się Competition and Consumer Protection Commission (CCPC). Czy to pomoże – przekonamy się w 2018 roku.

To pięć spraw wybranych przeze mnie. A Twoim zdaniem, które sprawy były najważniejsze w 2017 roku w Irlandii?