POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Poszkodowani pasażerowie linii Ryanair w Irlandii czekali na tą decyzję od kilku miesięcy.

Poszkodowani w wyniku strajków pasażerowie linii Ryanair są uprawnieni do odszkodowania – zdecydowała Komisja ds. Lotnictwa Cywilnego w Irlandii.

Odwołane lub opóźnione loty były efektem strajków pracowników Ryanair, które miały miejsce w marcu, lipcu i sierpniu 2018 roku. Piloci i pracownicy pokładowi przeprowadzili akcje strajkowe w szczytowym sezonie wakacyjnym, co znacznie wpłynęło na plany tysięcy pasażerów.

Zarząd Ryanair twierdził, że strajki załogi to „sytuacja nadzwyczajna” i zgodnie z przepisami Unii Europejskiej 9EU261) w takim wypadku pasażerowie nie otrzymują odszkodowania.

Ryanair uważa więc, że nie jest zobowiązany do zapłaty odszkodowania, o które można się ubiegać, nawet jeśli poszkodowany pasażer otrzyma zwrot kosztów lub został zakwaterowany na alternatywnym locie.

W ostatnim czasie podobne sprawy odbyły się w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech. Tam sądy zdecydowały na korzyść Ryanair i nie nałożono obowiązku wypłaty odszkodowań dla pasażerów.

Jednak zarówno w Irlandii, jak i Wielkiej Brytanii komisje Civil Aviation Authority twierdzą, że kierownictwo Ryanair mogło przewidzieć utrudnienia dla pasażerów i że strajków nie można zaliczyć do „sytuacji nadzwyczajnych”.

Komisja CAA w Irlandii oczekuje teraz na odpowiedź zarządu Ryanair.