Pierwszy irlandzki satelita wystrzelony w kosmos

To olbrzymi sukces zespołu badaczy z University College Dublin w Irlandii.

Pierwszy irlandzki satelita, Eirsat-1 został pomyślnie wyniesiony na orbitę z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.

Irlandzki satelita Eirsat-1

Satelita wzbił się w powietrze na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w piątek 1 grudnia, a jego wystrzelenie stanowi znaczący krok w relacji Irlandii z przestrzenią kosmiczną.

Eirsat-1, o wielkości zaledwie cegły, został zaprojektowany, zbudowany i przetestowany przez zespół badaczy z University College Dublin pod kierownictwem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Koszt produkcji wyniósł 1,5 mln euro. Mimo niewielkich rozmiarów, satelita ten posiada duży potencjał i umożliwia naukowcom z UCD przeprowadzanie eksperymentów z promieniowaniem gamma, regulacją temperatury w kosmosie i orientacją satelity.

Profesor Lorraine Hanlon, dyrektor Eirsat-1 i Centrum Badań Kosmicznych UCD, podkreśliła, że start stanowił efekt wielu godzin pracy młodego zespołu.

Dr Ronan Wall, kierownik Centrum Badań Kosmicznych UCD, wyraził ogromną ekscytację obserwowaniem, jak ich trud przełożył się na pomyślny start w kosmos.

Podkreślił, że Irlandia dołączyła do innych krajów europejskich i światowych, posiadając własny statek kosmiczny do prowadzenia badań i innowacji.

Rząd Irlandii uznając projekt za oficjalną misję kosmiczną w 2022 roku, nazwał udany start „ważnym kamieniem milowym” dla rozwijającego się przemysłu kosmicznego w kraju.

Minister Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości, Neale Richmond, przekazał gratulacje dla zespołu akademickiego i studenckiego UCD zaangażowanego w tę misję.