POLONIA IRLANDIA

Najnowsza propozycja wzbudza liczne kontrowersje wśród polityków w Irlandii, lecz może wejść w życie.

Od października 2018 roku obowiązuje nowe prawo dotyczące kierowców w Irlandii. Zaostrzenie przepisów miało chronić użytkowników dróg przed pijanymi kierowcami: Ważne zmiany w prawie – zaostrzenie przepisów dla kierowców w Irlandii.

Teraz pojawiło się widmo powrotu na drogi kierowców, którym odebrano prawo jazdy za jazdę po spożyciu alkoholu. Pomysłodawcą nowych przepisów jest minister Brendan Griffin z Departamentu Transportu w Irlandii.

Jego zdaniem należy pozwolić kierowcom z odebranym prawem jazdy na użytkowanie samochodów do pracy. Oponenci wprowadzonego w październiku prawa wskazywali, że kierowcom z odebranym prawem jazdy grozi utrata pracy jeśli nie mają innej opcji transportu niż własny samochód.

Teraz wspierają pomysł ministra Griffina, który omówiony ma być przez rząd jeszcze dzisiaj. Do sprawy odniósł się już Taoiseach Leo Varadkar:

Jeśli ktoś ma zakaz prowadzenia samochodu, to jest on zbanowany z jakiegoś powodu. Jeśli miałbyś zrobić wyjątek podczas podróży do pracy i z pracy, zastanawiałbym się nad egzekwowaniem tego, w jaki sposób ustalić, czy jedzie do lub z pracy?

Sceptyczne stanowisko premiera Varadkar popiera większość rządu, lecz nie można wykluczyć żadnych zmian w obowiązujących teraz przepisach w przyszłości.