POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w Irlandii wycofał ze sprzedaży dwa popularne produkty – przez wykryty w nich tlenek etylenu.

Od kilku miesięcy państwa Unii Europejskiej sprawdzają produkty spożywcze pod kątem obecności tlenku etylenu. Do tej pory środek ten został już wykryty m.in. w lodach, przyprawach, wędlinach, mięsie czy w suplementach diety.

Tlenek etylenu

Tlenek etylenu w postaci gazu stosowany jest jako środek bakteriobójczy i grzybobójczy. Ma m.in. właściwości rakotwórcze. Chociaż stosowanie tego środka w żywności jest zabronione w Unii Europejskiej, to jest dopuszczone do użytku w innych krajach poza Unią.

Irlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wycofał właśnie dwa popularne produkty, które sprzedawane są w wielu sklepach w Irlandii. Przyczyną jest niedozwolona obecność tlenku etylenu.

Na stronie Food Safety Authority Ireland czytamy, że w środę 25 sierpnia wycofano kilka partii suplementów Pukka firmy Pukka Herbs UK. Powodem jest obecność tlenku etylenu. Pestycyd „nie jest dopuszczony do stosowania w żywności sprzedawanej w UE, ale jest dopuszczony do stosowania w innych krajach poza UE.”

FSAI informuje:

Chociaż spożycie skażonego produktu nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, istnieje zwiększone ryzyko, jeśli skażona żywność jest spożywana przez dłuższy czas. Dlatego należy zminimalizować narażenie na tę substancję.

Ostrzeżenie

Podobne ostrzeżenie dotyczące tlenku etylenu zawarto w komunikacie o wycofaniu ze sprzedaży w Irlandii lodów Milka Vanilla and Chocolate Swirl. W tym przypadku pestycyd wykryto w gumie karobowej.

Guma karobowa, zwana też mączką chleba świętojańskiego (E410), jest dodatkiem do żywności zatwierdzonym w Unii Europejskiej. Mączka jest stosowana jako zagęszczacz i stabilizator w szerokiej gamie produktów spożywczych.

Więcej: FSAI.ie