POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Wielu pracowników w Irlandii od wczoraj oczekuje na informację dotyczącą podwyżki stawki minimalnej.

Podczas czytania Budżetu 2020 nie ujawniono informacji dotyczącej podwyżki stawki minimalnej w Irlandii.

Wiele osób pracujących za najniższą krajową oczekiwało, że od przyszłego roku wzrośnie Minimum Wage – podobnie jak to było w latach ubiegłych. Jednak rząd zdecydował się odroczyć podwyżkę stawki minimalnej w Irlandii.

Jak wyjaśnia Minister ds. Zatrudnienia i Ochrony Społecznej Regina Doherty – powodem jest nieklarowna sytuacja dotycząca Brexitu. Podwyżka stawki minimalnej została tymczasowo wstrzymana, co nie oznacza, że nie odbyły się na ten temat rozmowy.

Komisja ds. Niskich Płac zarekomendowała nową stawkę płacy minimalnej w Irlandii na poziomie €10.10 za godzinę, co oznacza podwyżkę o 30 centów. Rząd zaakceptował tę propozycję. Obecnie obowiązuje i nadal obowiązywać będzie jednak stawka €9.80 za godzinę.

Podwyżka stawki minimalnej w Irlandii – Minimum Wage

Minister Doherty zapewnia, że stawka minimalna wzrośnie, gdy wyjaśni się sytuacja dotycząca opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Takie stanowisko rządu zostało skrytykowane przez związki zawodowe. Ich zdaniem odroczenie podwyżki Minimum Wage oznacza, że osoby o najniższych zarobkach zapłacą cenę za Brexit.

Sugerowana stawka minimalna €10.10 za godzinę pracy to nadal mniej niż rekomendowana stawka Living Wage, która w tym roku wynosi już €12.30 za godzinę.

Istnieje prawdopodobieństwo, że najbliższą datą wprowadzenia podwyżki stawki minimalnej w Irlandii jest marzec 2020 roku. Jednak rząd wstrzymuje się na obecna chwilę od podania konkretnego terminu.