POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Komisja ds. Niskich Płac (Low Pay Commission) w Irlandii czeka na rekomendacje dotyczące płacy minimalnej.

Jak co roku Komisja ds. Niskich Płac (Low Pay Commission) w Irlandii opracowuje zalecenia dla rządu dotyczące płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2018 roku Minimum Wage w Irlandii wynosi €9.55 za godzinę. Stawka została zwiększona z €9.25 za godzinę. Zdaniem wielu osób jest to podwyżka nieadekwatna do wydatków, którym musi sprostać społeczeństwo.

Dlatego komisja oczekuje od mieszkańców rekomendacji dotyczącej wysokości stawki minimalnej. Swoje zdanie można wyrazić poprzez e-mail:

info@lowpaycommission.ie

Wszystkie opinie i rekomendacje można przesyłać do piątku 9 lutego 2018 roku do godziny 12:00 w południe. Po tym czasie komisja przygotuje raport z wnioskami dla Ministra Finansów. Komisja w swoim raporcie może zacytować opinie mieszkańców zawarte w przesłanych rekomendacjach.

Jednocześnie trwa lobbowanie za wprowadzeniem tzw. „Living Wage”. The Living Wage Technical Group zaleca, by stawka €11.50 za godzinę stała się w najbliższym czasie realną płacą w większości firm. Zdaniem tej grupy zarobki należy ustalać proporcjonalnie do kosztów życia, a płaca minimalna w obecnym czasie nie daje społeczeństwu tej możliwości.