Plan EURO 2028 w Irlandii coraz bardziej realny - podano szczegóły

Potwierdzono, że wspólna oferta Irlandii i Wielkiej Brytanii na mistrzostwa nie zostanie odrzucona.

Coraz bardziej realny staje się plan przeprowadzenia Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

EURO 2028 w Irlandii i Wielkiej Brytanii

Wspólny wniosek Wielkiej Brytanii i Irlandii o organizację EURO 2028 roku zbliżył się o krok do zatwierdzenia, po tym jak Turcja i Włochy ogłosiły, że będą wspólnie ubiegać się o organizację Mistrzostw Europy w 2032 roku.

Turcja była jedynym konkurentem Irlandii i Wielkiej Brytanii, jednak wszystko wskazuje na to, że propozycja Turcji z 2028 r. raczej nie będzie dalej rozwijana.

Zgodnie z oświadczeniem UEFA, wspólna oferta Turcji i Włoch zostanie oceniona, aby upewnić się, że spełnia kryteria przetargowe.

Jeśli ocena przebiegnie pomyślnie, oferta zostanie przedstawiona komitetowi wykonawczemu UEFA 10 października. Wtedy też mają zostać podjęte decyzje dotyczące organizacji zarówno EURO 2028, jak i EURO 2032.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Pierwotnie Irlandia potencjalnie miała być gospodarzem meczów na dwóch stadionach w Dublinie – Aviva Stadium i Croke Park.

Według komentatorów, Aviva Stadium wymagałaby niewielkiej modernizacji, jednak stadion Croke Park wymagałby już większych nakładów finansowych.

Jednak Minister Stanu ds. Sportu, Thomas Byrne, poinformował teraz, że w ramach EURO 28 w Irlandii wykorzystane mają zostać: Stadion Aviva (przemianowany na Dublin Arena na potrzeby zawodów) oraz Casement Park w Belfaście.

Wykluczenie Croke Park wynika ze sposobu, w jaki działa proces UEFA, powiedział minister Byrne. Inne mecze w tych mistrzostwach mają się odbyć także na stadionach w Anglii, Szkocji i Walii.

Podczas EURO 28 oczekuje się rekordowej frekwencji, a plan sugeruje, że Mistrzostwa Europy w piłce nożnej przyniosą 3 mld euro zysku dla irlandzkiej gospodarki.