POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd Irlandii przymierza się do opublikowania planu naprawy gospodarczej kraju.

Wicepremier Leo Varadkar zapowiedział, że we wtorek odbędzie się posiedzenie rządu w celu omówienia publikacji krajowego planu naprawy gospodarczej.

Gospodarka Irlandii

Na posiedzeniu rządu wysłuchane zostaną propozycje Ministra ds. Wydatków Publicznych, Michaela McGrath, dotyczące wykorzystania €900 mln z unijnego funduszu naprawczego.

Zasygnalizowano kontynuację wsparcia w postaci pandemicznego zasiłku dla bezrobotnych (PUP) i programu dopłat do wynagrodzeń (EWSS).

Będzie to trwało nadal, ponieważ jako rząd wierzymy, że największą szansą na szybkie ożywienie gospodarcze, największą szansą na powrót do pełnego zatrudnienia, najlepszą szansą na uniknięcie konieczności podwyżek podatków lub cięć wydatków w przyszłości jest upewnienie się, że nasza gospodarka odbija się, odbija się szybko i wraca do życia.

Jednak z wcześniejszych zapowiedzi rządu wynika, że planowane jest wygaszenie zasiłku pandemicznego. Wycofanie PUP będzie „stopniowe” i „nie rozpocznie się, dopóki ludzie nie będą mieli możliwości powrotu do pracy”.

Zasiłek dla bezrobotnych

Według gazety Irish Times rząd będzie dążył do obniżenia cotygodniowego wsparcia socjalnego Covid-19 w czterech etapach już od sierpnia lub września – w ramach planu ożywienia gospodarki, gdy wpływ pandemii osłabnie.

Wygaszanie zasiłku pandemicznego zakończy się, gdy świadczenie osiągnie kwotę podstawowego zasiłku dla bezrobotnych. Dla nowych aplikujących program zostanie zamknięty prawdopodobnie od września.

Czytaj też: Specjalny zasiłek dla bezrobotnych w Irlandii będzie wycofany