POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd ogłosił zapowiadany od tygodni nowy plan naprawy gospodarczej Irlandii.

We wtorek 01/06/2021 opublikowany został plan naprawy gospodarczej Irlandii – Economic Recovery Plan.

Plan naprawy gospodarczej

Plan naprawy gospodarczej określa, w jaki sposób rząd będzie wspierać pełne wznowienie działalności gospodarczej i powrót ludzi do pracy.

Opierając się na szerokim wsparciu, jakie rząd ustanowił od początku pandemii, plan ten określa nową fazę wsparcia, inwestycji i taktyki dla nowego etapu ożywienia i odnowy gospodarczej – jak czytamy na rządowej stronie.

Cztery filary planu Economic Recovery Plan:

  • Zapewnienie, że finanse publiczne będą trwałe, aby zapewnić trwałe ożywienie
  • Pomaganie ludziom w powrocie do pracy poprzez rozszerzenie wsparcia rynku pracy oraz poprzez intensywną aktywizację oraz możliwości przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji
  • Odbudowywanie zrównoważonych przedsiębiorstw poprzez ukierunkowane wsparcie i taktykę, aby przedsiębiorstwa były bardziej elastyczne i produktywne
  • Strategiczne inwestycje w infrastrukturę i reformy, które zwiększają długoterminową zdolność do wzrostu, zrównoważonego rozwoju regionalnego i poprawy standardów życia

Zasiłek pandemiczny

Rząd zobowiązał się do wsparcia rynku pracy i przedsiębiorstw. Tak jak zapowiadano, będzie kontynuacja wsparcia w postaci pandemicznego zasiłku dla bezrobotnych (PUP) i programu dopłat do wynagrodzeń (EWSS).

Zasiłek pandemiczny (PUP) zostaje przedłużony dla obecnych wnioskodawców do 7 września. Dla nowych wnioskodawców program zostanie zamknięty już od 1 lipca.

Tygodniowe stawki zasiłku będą zmniejszane o €50 w trzech etapach. Pierwsza faza zmian stawek nastąpi od 7 września, druga od 16 listopada, a trzecia od 8 lutego.

Natomiast program dopłat do wynagrodzeń (EWSS) zostaje przedłużony do końca 2021 roku. Kontynuowane będą też dotacje Enterprise Support Grant dla osób samozatrudnionych – w pokryciu kosztów ponownego uruchomienia działalności po powrocie z zasiłku Pandemic Unemployment Support.

Szczegółowy plan naprawy gospodarczej Irlandii dostępny jest na stronie gov.ie