POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Premier Irlandii potwierdził wstępny plan wyjścia z blokady kraju.

Ministrowie trzech koalicyjnych partii spotkają się we wtorek rano, aby omówić opcje zniesienia ograniczeń na Poziomie 5 w Irlandii.

Nie oczekuje się dziś podjęcia przez nich żadnej decyzji, ale ministrowie przedstawią swoje poglądy na temat tego, co powinno zostać otwarte od 1 grudnia.

W poniedziałek Taoiseach Micheál Martin potwierdził wstępny plan zniesienia blokady kraju. Rząd będzie dążył do powrotu do Poziomu 3 restrykcji, choć w lekko zmodyfikowanej formie.

Proces luzowania obostrzeń planuje się przeprowadzić w dwóch etapach. Pierwszy zakłada otwarcie większości sklepów już w przyszłym tygodniu.

W drugim etapie restrykcje Poziomu 5 zostaną zniesione całkowicie. Na obecną chwilę nie wiadomo jednak jak przedstawia się kwestia branży gastronomicznej.

Zgodnie z ograniczeniami Poziomu 3, puby i restauracje mogą być otwarte tylko dla posiłków na świeżym powietrzu oraz usług na wynos i z dostawą.

Rząd zdaje sobie sprawę, że branży tej bardzo jest potrzebny impuls, szczególnie o tej porze roku. Podczas wtorkowego spotkania ministrowie mają omówić także ten temat.

Premier Martin podkreślił, że rząd będzie „elastyczny”, jeśli chodzi o zalecenia udzielane rodzinom i firmom, zwłaszcza w odniesieniu do świąt Bożego Narodzenia.

Dodał, że „zachowanie indywidualne”, a także „nasze własne zachowanie zbiorowe” będzie miało krytyczne znaczenie w walce z Covid-19 przez cały okres świąteczny.

Ostateczna decyzja i szczegółowy plan wyjścia z blokady Irlandii zostaną opublikowane w czwartek lub piątek tego tygodnia.