POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Wicepremier skomentował plan powolnego luzowania obostrzeń w Irlandii.

Leo Varadkar skomentował na antenie Newstalk plan stopniowego luzowania restrykcji w Irlandii.

Wicepremier Leo Varadkar zasugerował pierwsze szczegóły strategii luzowania obostrzeń. Obecne restrykcje Poziomu 5 obowiązują do 5 kwietnia.

Jak wynika z wypowiedzi byłego premiera – po tym terminie salony fryzjerskie i sklepy, które nie są niezbędne, nadal pozostaną zamknięte – do końca kwietnia lub początku maja.

W ostatnim tygodniu marca rząd zdecyduje kiedy miejsca te będą mogły znowu zostać otwarte. Dyskutowane są też kwestie zniesienia limitu poruszania się w obrębie 5 km od miejsca zamieszkania i ponownego otwarcia placów budowy.

Leo Varadkar powiedział, że rozważana jest także opcja zezwolenia na spotkania towarzyskie na świeżym powietrzu, w tym na niektóre aktywności sportowe.

Powołał się przy tym na zapowiedź NPHET, by w pierwszej kolejności przywrócić aktywności na zewnątrz, a dopiero potem te w pomieszczeniach zamkniętych.

Na razie rząd nadal koncentruje się na ponownym otwieraniu szkół i wszystkich placówek opieki nad dziećmi.

Tymczasem Premier Irlandii powiedział ostatnio, że luzowanie obostrzeń będzie się odbywać rozłożonymi w czasie etapami. Po każdym etapie eksperci będą oceniać ryzyko znoszenia kolejnych ograniczeń.