Plaże w Irlandii - tych miejsc należy unikać

W trzech miejscach w Irlandii woda jest zanieczyszczona i nie należy się tam kąpać, ostrzega EPA.

Jakość wody w większości irlandzkich kąpielisk jest na wysokim poziomie i poprawia się z roku na rok, jak wynika z raportu za rok 2022.

Plaże w Irlandii

Według najnowszych danych od Agencji Ochrony Środowiska (EPA), jakość wody w 79% kąpieliskach w Irlandii oceniono jako doskonałą, a 97% kąpielisk spełnia minimalny standard.

W sumie przeanalizowano dane ze 148 miejsc do pływania w całym kraju, aby stwierdzić, które plaże są najczystsze, a które najbrudniejsze.

EPA zwróciła uwagę na dwie plaże, których jakość poprawiła się ze słabej na doskonałą w ostatnich latach. Są to: Portrane, Brook Beach w Dublinie i Trá na bhForbacha w Galway.

Jednak liczba plaż o złej jakości wody w kąpieliskach wzrosła z dwóch w 2021 r. do trzech w 2022 r. Są to: Front Strand Beach w Balbriggan, Lady’s Bay w Buncrana i Trá na mBan, An Spidéal w Galway.

Przedstawiciele EPA poinformowali, że na tych trzech kąpieliskach obowiązywać będą restrykcje w nadchodzącym sezonie, który potrwa od 1 czerwca do 15 września.

Zanieczyszczona woda w Irlandii

W tych miejscach źródłem zanieczyszczeń są ścieki komunalne, a także śmieci, zwierzęce odchody oraz rolnictwo. Korzystanie z wymienionych kąpielisk może prowadzić do rozstroju żołądka lub innych chorób.

Na jakość wody w kąpieliskach w Irlandii wpływ mają też ulewne opady deszczu, które mogą prowadzić do krótkotrwałych zanieczyszczeń (trwających nie dłużej niż kilka dni).

Więcej informacji na temat wody w kąpieliskach i aktualne wyniki monitoringu w sezonie kąpielowym można znaleźć na stronie www.beaches.ie.