POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Nowy system ma być wprowadzony w szkołach w Irlandii zaraz po przerwie środsemestralnej.

Po tych feriach czekają nas zmiany w szkołach w Irlandii. To znak, że rząd robi wszystko, aby uniknąć ich kolejnego zamknięcia.

Od 02/11/2020 w każdym obszarze HSE w kraju utworzone zostaną dedykowane zespoły szkolne, składające się za specjalistów ds. zdrowia publicznego. Zespoły te będą pomagać szkołom, w których wykryje się pozytywny przypadek Covid-19.

Uruchomienie nowego systemu ma przyspieszyć śledzenie kontaktów z pozytywnym przypadkiem i pomagać szkołom reagować na takie zdarzenie.

Specjaliści HSE będą wspierani przez Departament Edukacji, co umożliwi sprawne znalezienie zastępstwa za nauczycieli lub asystentów uczniów niepełnosprawnych.

Dodatkowo testy na Covid-19 pochodzące z placówek oświatowych już teraz są oznaczane w laboratoriach jako priorytetowe, co znacznie przyspiesza reakcję szkół na ich wynik.

W niedzielę 25/10/2020 pojawiły się informacje, że oprócz wykonywanych obecnie testów PCR rozważane są też w szkołach znacznie szybsze i tańsze testy antygenowe.

Jednak dr Cillian De Gascun, dyrektor Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. Wirusów i członek NPHET ostrzega, że testy antygenowe są mniej czułe.

Jego zdaniem „testy PCR są obecnie najdokładniejsze, najbardziej czułe i najbardziej szczegółowe”. Testy antygenowe mogą być jedynie wsparciem, dodatkowym narzędziem, ale prawdopodobnie nie zastąpią testów PCR.