Polonia Irlandia

Mężczyzna przez ponad pięć lat nielegalnie pobierał zasiłki z Opieki Społecznej w Irlandii.

Trwa walka z nielegalnym procederem osób pobierających zasiłki socjalne w Irlandii. Jedną z ostatnich spraw jest przypadek mężczyzny, który przez ponad pięć lat oszukiwał system Opieki Społecznej.

Mężczyzna ten został uznany winnym 343 przypadków kradzieży, na które złożyły się nielegalnie pobierane świadczenia socjalne Jobseeker Allowance oraz Rent Allowance.

W czerwcu 2017 roku mężczyzna usłyszał wyrok 4,5 roku więzienia, który jednak została w całości zawieszony. Prokurator wnioskował o ponowne rozpatrzenie tej sprawy i teraz wyrok dla oszusta został zmieniony.

Suma wyłudzonych zasiłków wynosi €102.000, sędzia nie miał wątpliwości, że cały proceder był skrupulatnie zaplanowany. Pobierający przyznany mu zasiłek dla niepełnosprawnych mężczyzna wynajął dom w Irlandii pod fałszywym nazwiskiem. Następnie posługując się kradzioną tożsamością innego mężczyzny z sukcesem aplikował o przyznanie Jobseeker Allowance oraz dodatku Rent Allowance.

Po zakończeniu sprawy w 2017 roku mężczyzna wpłacił jednorazowo €4.000 oraz €2.000 z przysługującego mu dodatku na dziecko. Zgodził się również spłacać resztę zadłużenia w kwocie €28 tygodniowo.

Sąd po zapoznaniu się ze sprawą wydał wyrok 4,5 roku pozbawienia wolności tak jak poprzednio. Zdecydował jednak, że oskarżony będzie musiał spędzić w więzieniu 1,5 roku. Pozostałe 3 lata kary więzienia z wyroku będą w zawieszeniu.