Mieszkanka Irlandii została przyłapana na nielegalnym pobieraniu zasiłku na dzieci Child Benefit.

Mieszkanka Irlandii została przyłapana na nielegalnym pobieraniu zasiłku na dzieci. Matka dwójki dzieci otrzymywała na nie Child Benefit. Jednak kobieta wyjechała w 2009 roku do Wielkiej Brytanii, gdzie pozostała do 2012 roku. Tam także pobierała zasiłek na dzieci.

W ciągu trzech lat kobieta przylatywała do Irlandii co trzy miesiące, zatrzymywała się u rodziny, wypłacała zasiłek i wracała do Wielkiej Brytanii. Suma wypłaconych w ten sposób zasiłków Child Benefit wyniosła 10.300 euro.

Za nielegalne pobieranie zasiłku groziła jej kara grzywny w wysokości 2.500 euro, a także możliwa kara pozbawienia wolności na okres 6 miesięcy. Cała suma wyłudzonych zasiłków powinna też zostać zwrócona do Wydziału ds. Opieki Socjalnej.

Jednak kobieta jeszcze przed rozprawą sądową zwróciła 7.657 euro oraz zobowiązała się spłacić resztę należnych pieniędzy w ciągu dwóch lat. Od początku też przyznawała się do winy i nie unikała odpowiedzialności. Wyjaśniła jedynie, że po śmierci partnera samotnie wychowywała dzieci i byt jej rodziny zależny był od zasiłków socjalnych.

Sędzia wziął pod uwagę zeznania kobiety i nie przyznał jej kary pozbawienia wolności. Zasądził spłatę reszty długu oraz 700 euro grzywny, która ma być wpłacona w ciągu ośmiu miesięcy.