POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Przywódcy niektórych krajów Unii Europejskiej chcą wprowadzić szereg regulacji podatkowych dla wszystkich krajów członkowskich.

Wiele największych światowych korporacji wybiera Irlandię na swoją siedzibę spośród krajów Unii Europejskiej. Przynosi to wiele korzyści dla tego kraju, takich jak nowe miejsca pracy oraz wpływy do irlandzkiego budżetu. Spowodowane jest to atrakcyjną stawką podatku od osób prawnych.

Nie podoba się to wielu przywódcom innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Chcą oni, żeby, między innymi, tacy giganci internetowi jak Google czy Facebook płacili podatki w krajach, w których uzyskują przychody ze świadczonych usług. Obecnie globalne korporacje, które mają siedzibę w Irlandii, czerpią zyski z terenu całej UE, a płacą podatek w Irlandii na atrakcyjnych warunkach.

Na nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Tallinie w Estonii zaprezentowano szereg regulacji, które mają wyrównać stawki podatkowe dla firm z Unii Europejskiej i spoza niej. To ma wpłynąć na konkurencyjność przedsiębiorstw z Europy. Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział, że jest za utrzymaniem niskiego podatku od osób prawnych w Irlandii.