Związki zawodowe przygotowują się do protestów w sprawie podwyżki płac dla pracowników w Irlandii.

Związki zawodowe Mandate ogłosiły plan zrzeszenia wszystkich pracowników zatrudnionych za stawkę minimalną i kampanię o podwyżki płac.

Zdaniem związków przy obecnych kosztach życia pracownicy zatrudnieni za Minimum Wage mają poważne problemy w utrzymaniu stabilizacji finansowej. Jednocześnie wykonują ciężką pracę i nie otrzymują za to odpowiedniego wynagrodzenia.

Stawka minimalna w Irlandii

Obecnie stawka minimalna w Irlandii wynosi €9.55 za godzinę. Nowa stawka została wprowadzona od 1 stycznia 2018 roku, lecz zdaniem związków Mandate nie odzwierciedla realnych potrzeb co do wysokości zarobków.

Proponowana stawka tzw. „Living Wage” wynosi obecnie €11.70 za godzinę. Związki twierdzą, że jest to minimum, które powinni otrzymywać pracownicy w Irlandii. Jednak związki będą walczyć o €15 za godzinę. W ich opinii większość dużych firm jak Tesco czy Dunnes Stores ma środki, by zadbać o swoich pracowników, zamiast o swoich udziałowców.

Czy jest szansa na podwyżki płac w Irlandii

Zdaniem Johna Douglas ze związków Mandate należy namówić wszystkich pracowników zatrudnionych w handlu i gastronomii do przyłączenia się do związków. Dzięki temu uda się zebrać największą grupę lobbującą za podwyżką Minimum Wage. Związki gotowe są nawet na przeprowadzenie akcji protestacyjnych, jeśli ich projekt zostanie odrzucony.

Mandate reprezentuje obecnie około 40.000 pracowników zatrudnionych w gastronomii i handlu, w tym w sklepach jak: Tesco, Dunnes Stores, Penneys i Supervalu.