POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Dobra wiadomość dla zatrudnionych w Irlandii pracowników – zapowiadana jest podwyżka płac.

Central Bank w swojej najnowszej prognozie zapowiada podwyżkę płac, która ma poprawić sytuację finansową w wielu domach w Irlandii.

Obecnie w Irlandii zarobki pokrywają większą część wydatków i niewiele udaje się nam oszczędzić. Najwięcej płacimy za czynsz w wynajmowanych domach i apartamentach oraz za spłatę kredytów hipotecznych. Od kilku lat zmagamy się też z wygórowanymi cenami ubezpieczenia samochodu. W sklepach od dawna da się zaobserwować podwyżki cen produktów. To wszystko przyczynia się do wzrostu kosztów utrzymania.

Jednak według najnowszych zapowiedzi osoby zatrudnione mogą spodziewać się już w niedługim czasie podwyżki płac. Jeszcze pod koniec 2018 roku i na początku 2019 roku większe zarobki mają się stać rzeczywistością. Średnio płaca w tym roku ma wzrosnąć o 3.2%, a w przyszłym roku o kolejne 3.4%, co spowoduje przychód większy średnio o €50 tygodniowo. Koszt utrzymania według Central Bank rośnie średnio o 1% rocznie.

Central Bank przewiduje również, że pod koniec 2019 roku zatrudnionych będzie o 99.000 więcej osób niż obecnie. Zwiększenie zatrudnienia i wzrost zarobków przyczynią się do większego wydawania pieniędzy, a to napędzi irlandzką gospodarkę.

Mimo pozytywnej prognozy gospodarczej należy jednak liczyć się z konsekwencjami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nie wiadomo jeszcze co dokładnie Brexit będzie oznaczał dla Irlandii i jej sytuacji gospodarczej.