POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Tysiące pracowników w Irlandii mogą spodziewać się pierwszej podwyżki pensji jeszcze w 2019 roku.

Minister ds. Handlu Pat Breen oficjalnie poparł nowe stawki minimalne dla pracowników sektora budowlanego i elektrycznego w Irlandii.

Pierwsze podwyżki otrzymać mają pracownicy sektora elektrycznego – od 1 września 2019 pensje wzrosną o 2.7%. U pracowników budowlanych przewiduje się wzrost płac o ponad 5% w ciągu dwóch lat. Pierwsza tura podwyżek o 2.7% ma nastąpić z dniem 1 października 2019 roku, a druga – także o 2.7% – z dniem 1 października 2020 roku.

Związki zawodowe reprezentujące pracowników sektora budowlanego wnioskowały o 4% podwyżkę rocznie, co spotkało się ze sprzeciwem właścicieli firm budowlanych. Jednak Sąd Pracy zatwierdził zalecenia dotyczące podwyżek płac.

Kto otrzyma podwyżkę pensji w Irlandii

Murarze, cieśle, stolarze, szklarze, malarze, tynkarze i dekarze od października mogą liczyć na stawkę minimalną w wysokości €19.44 za godzinę pracy. Monterzy rusztowań mają zarabiać €18.86 za godzinę, a nowi pracownicy €14.14 za godzinę.

Członkowie Stowarzyszenia Małych Firm wyrazili swoje rozczarowanie wobec zapowiadanych podwyżek. Właściciele firm budowlanych odczuwają finansową presję i boją się, że mogą nie sprostać narzuconym wymaganiom dotyczącym płacy dla swoich pracowników.