Podwyżka płac, zmiany w podatkach i ochronie socjalnej w Irlandii

Od stycznia 2023 roku zacznie w Irlandii obowiązywać wiele nowych przepisów.

Zgodnie w wcześniejszą deklaracją rządu, od nowego roku zacznie w Irlandii obowiązywać wiele nowych przepisów, które mają być finansowym wsparciem dla społeczeństwa.

Minimum Wage – płaca minimalna

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią od 1 stycznia wzrasta stawka płacy minimalnej (Minimum Wage), która będzie wynosić 11,30 euro za godzinę.

Nowa stawka obowiązuje dla osób w wieku 20 lat i powyżej 20 lat, natomiast dla osób w wieku 19 lat stawka płacy minimalnej to 10,17 euro, w wieku 18 lat to 9,04 euro, a dla osób poniżej 18 roku życia to 7,91 euro.

Aby podwyższenie płacy minimalnej nie skutkowało podwyższeniem składki PRSI przez pracodawców wyłącznie z powodu tej podwyżki, od 1 stycznia 2023 r. próg składki PRSI dla pracodawcy wzrośnie z 410 euro do 441 euro, jak podaje strona rządowa.

Ochrona socjalna w Irlandii

Od 1 stycznia wzrośnie też stawka państwowej emerytury. Będzie to podwyżka o 12 euro tygodniowo, co zagwarantowano podczas Budżetu 2023.

W styczniu przypada okres drugiej dopłaty do rachunków za energię elektryczną w wysokości 200 euro dla jednego gospodarstwa domowego.

Od 5 stycznia wchodzą w życie przepisy dotyczące świadczenia Working Family Payment. Zgodnie z przepisami o 40 euro tygodniowo wzrosną limity dochodu dla wszystkich rodzin bez względu na liczbę dzieci. Dzięki temu więcej rodzin w Irlandii będzie mogło korzystać z tego świadczenia.

Od stycznia zostaną również rozszerzone warunki programu Fuel Allowance dla osób w wieku 70 lat i starszych, a także dla emerytów poniżej 70 roku życia.

Podatki

Od początku roku wejdą także zmiany w systemie podatku dochodowego, dzięki którym pracownicy będą płacić najwyższą stawkę podatku tylko od dochodów powyżej 40 000 euro.

Od pierwszego dnia 2023 roku nastąpi też wzrost głównych ulg podatkowych. Dzięki zmianom pracownicy będą mogli zarobić dodatkowe 150 euro, zanim zapłacą podatek.

Minister ds. Wydatków Publicznych, Paschal Donohoe, poinformował, że ulga pozwalająca na obniżoną stawkę USC, która dotyczy osób, które posiadają kartę medyczną i zarabiają mniej niż 60 000 euro rocznie, zostanie przedłużona o kolejny rok.

Od nowego roku najemcy w Irlandii będą również mogli ubiegać się o nową ulgę podatkową od płaconego czynszu. Ulga ta wynosi 500 euro rocznie.