POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Zapowiadane niedawno podwyżki cen paliwa w Irlandii stały się właśnie faktem.

W styczniu 2017 roku poinformowano, że ceny paliwa w Irlandii drastycznie wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat. W ciągu zaledwie miesiąca ceny wzrosły o 5 centów za litr, co było największą miesięczną podwyżką cen paliwa od dwóch lat.

Według dyrektora spraw konsumenckich w AA Ireland Conor Faughnan w styczniu ceny benzyny były najwyższe od marca 2015 roku, a diesla od sierpnia 2015 roku. Średni koszt benzyny wynosił 136.3c za litr, a diesla 126.9c euro za litr.

W lipcu po raz pierwszy od miesięcy spadły ceny paliwa w Irlandii. Wpływ na to miała między innymi niska cena surowca na rynku europejskim. Średnia cena benzyny wynosiła 131.9c za litr, a średnia cena diesla wynosiła 119.2c za litr. Ekspertom trudno było przewidzieć czy ten trend spadkowy utrzyma się do początku 2018 roku.

Jednak we wrześniu 2017 roku przedstawiciele Irish Petrol Retailers Association zapowiedzieli podwyżki cen paliw między innymi ze względu na konsekwencje Huraganu Harvey. W październiku wzrosła cena surowca na rynku europejskim, co przekłada się na podwyżki cen paliw w Irlandii.

I tak według danych AA Ireland średnia cena benzyny wynosi obecnie 136.9c za litr, a średnia cena diesla wynosi 126.1c za litr. Według dyrektora Faughnan jest to druga najwyższa cena paliwa w ciągu ostatnich dwóch lat. Niestety ten trend może się utrzymać przez następnych kilka miesięcy.