POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Najnowsze dane dotyczące podwyżek cen żywności w Irlandii nie są optymistyczne.

Inflacja w Irlandii rośnie w szybszym tempie niż przewidywano, a końca podwyżek cen żywności nie przewiduje się w najbliższym czasie.

Podwyżki cen w Irlandii

Inflacja cen artykułów spożywczych osiągnęła 6,5% – jest to najwyższy poziom od lutego 2013 roku. Jedne z największych wzrostów cen odnotowano w przypadku podstawowych artykułów, w tym masła, jajek, chleba i mąki.

Według danych grupy badawczej Kantar, inflacja rośnie w szybkim tempie, a to może spowodować wzrost średnich rachunków za artykuły spożywcze o 453 euro rocznie – to o ponad 100 euro więcej niż przewidywano jeszcze na początku maja.

Koszty życia w Irlandii

Są już pierwsze dane dotyczące spadku sprzedaży artykułów spożywczych w Irlandii. Jak podaje grupa Kantar, w okresie 12 tygodni od marca do czerwca sprzedaż spadła o 4,9%.

Jest to odpowiedź na wzrost kosztów życia, konsumenci robią średnio o trzy wyprawy do sklepu miesięcznie mniej niż to miało miejsce w zeszłym roku.

Klienci wybierają też chętniej produkty z ofert specjalnych oraz produkty tzw. marki własnej, które są ich tańszym odpowiednikiem.

Zakupy w Irlandii

Badanie wykazało też tendencję wzrostową, jeśli chodzi o zakupy w internecie. Konsumenci wybierają tę opcję coraz chętniej z powodu rosnących cen paliwa.

Natomiast organizacje charytatywne twierdzą, że dorośli oszczędzają na zakupach swoich produktów, aby mieć środki na zakup produktów dla swoich dzieci.

Przy stale rosnących cenach artykułów spożywczych odnotowuje się także rezygnację z zakupów zdrowej żywności na rzecz niezdrowych, lecz tanich przekąsek i gotowych dań.