POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI W IRLANDII ARTYKUŁ

Według najnowszych danych czynsze w Irlandii nadal rosną w zastraszającym tempie.

Grupa Residential Tenancies Board (RTB) opublikowała najnowsze dane dotyczące podwyżek cen czynszów na terenie Irlandii.

Od ubiegłego roku część mieszkańców wynajmujących domy i mieszkania w Irlandii znalazła się w strefie tzw. czynszów regulowanych (Rent Pressure Zones). Dzięki temu uzyskali ochronę przed drastyczną podwyżką, która dopuszczalna jest w maksymalnej stawce 4% na rok.

W pierwszym kwartale 2017 roku zaobserwowano lekkie spowolnienie, lecz w drugim i trzecim kwartale ceny znowu poszybowały do góry. W ciągu ostatnich 12 miesięcy czynsze wzrosły o 10.4% w Dublinie, o 11.4% w Cork i aż o 19.1% w Limerick. To ostatnie miasto nie zostało objęte regulacją „zamrożonych czynszów”.

Mieszkańcy Limerick najbardziej więc odczuli ostatnie podwyżki. Średnia cena czynszu wynosi tam obecnie €956. Znacznie zmniejszyła się liczba dostępnych pod wynajem nieruchomości. Na początku listopada na terenie całej Irlandii było tylko 3.365 dostępnych domów i mieszkań.

Jeśli w najbliższym czasie nic się nie zmieni, ceny czynszów nadal drastycznie będą rosły, co może znacznie przyczynić się do pogorszenia sytuacji finansowej najemców. Minister ds. Mieszkalnictwa Eoghan Murphy po zapoznaniu się z raportem zapewnił, że rząd rozważa wliczenie nowych miast do strefy czynszów regulowanych. Nie podał jednak żadnych szczegółów w tym temacie.