Nowy budżet państwa w Irlandii ma sprzyjać nie tylko rodzinom z dziećmi.

Dwie bezpłatne wizyty u lekarza GP dla wszystkich osób, które nie posiadają Medical Card ani GP Visit Card – to tylko jedno z założeń alternatywnego budżetu Irlandii na 2020 rok. Autorem planu finansowego jest trzecia co do wielkości partia w kraju – Sinn Féin.

Aby wspomóc rodziny z dziećmi, należy obniżyć koszty edukacji – w tym celu miałby zostać wprowadzony dodatek Back to School Bonus Child Benefit Payment. Dodatek w kwocie €140 byłby wypłacany raz w roku.

Wszystkie świadczenia z Social Welfare zostałyby zwiększone o €5, a świadczenie dla osób niepełnosprawnych o €9 tygodniowo. Obniżone miałyby zostać też koszty opieki nad dziećmi.

Dodatkowo Sinn Féin chce wprowadzenia kontroli wynajmu na wzór NCT oraz budowy 17.216 domów socjalnych. Zniesiona zostałaby ulga dla banków, które od kilku lat nie płacą podatków w Irlandii.

Zakończono by też niekontrolowane podwyżki ubezpieczeń przez zniesienie dwóch opłat rządowych i obniżenie o 5% wszystkich składek ubezpieczeń oprócz ubezpieczenia na życie.

Plan finansowy rządu Irlandii Budżet 2020 zostanie odczytany we wtorek 08/10/2019, lecz już teraz opozycja przedstawia swoje pomysły, które być może w części będą zrealizowane. Alternatywny budżet jest też pewną formą wywarcia presji na obozie rządzących.