W sądzie w Irlandii rozpoczął się proces Polaka oskarżonego o zamordowanie kolegi.

W Centralnym Sądzie Karnym w Irlandii rozpoczął się proces Sebastiana B., który został oskarżony o zamordowanie 33-letniego Michała Kurka.

Ciało Michała Kurka znaleziono 4 sierpnia 2017 roku w hrabstwie Dublin. Funkcjonariusze Gardy przez wiele miesięcy prowadzili intensywne śledztwo mające na celu wyjaśnienie okoliczności śmierci mężczyzny.

W trakcie prowadzonego śledztwa ustalono, że Michał Kurek mieszkał w Irlandii od wielu lat, a w okresie kilku miesięcy przed śmiercią był osobą bezdomną. Widywany był na terenie Blanchardstown/Ongar oraz w centrum Dublina.

Funkcjonariusze Gardy potwierdzili, że mężczyzna otrzymał ponad 60 ciosów nożem, a jego ciało zostało porzucone w rowie przy Grange Road w pobliżu Ballyboughal. Nie było znane miejsce, w którym doszło do śmierci Polaka.

Przełom w sprawie śmierci Polaka w Irlandii

Po apelu w mediach Garda otrzymała mnóstwo zgłoszeń od osób, które znały Michała Kurka. Informacji na jego temat udzieliło wiele osób z polskiej społeczności w Dublinie, a także ze środowiska osób bezdomnych.

W końcu nastąpił przełom w tej sprawie. Funkcjonariusze Gardy w hrabstwie Meath aresztowali 32-letniego mężczyznę podejrzanego w związku ze śmiercią Michała Kurka. Oskarżony Sebastian B. był kolegą ofiary. Mężczyźni poznali się, kiedy dostarczali razem ulotki w 2011 roku. Wiadomo, że zostali dobrymi przyjaciółmi i nawet razem mieszkali.

Oskarżony o dokonanie tej zbrodni mężczyzna nie przyznaje się do winy. Proces potrwa najprawdopodobniej od trzech do czterech tygodni.