POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Grupa turystów bezskutecznie próbowała wydostać się z wakacyjnych resortów i wrócić do Irlandii.

Turyści z Irlandii zdecydowali się na zagraniczne wakacje, lecz mieli duże problemy z powrotem do kraju. Przez restrykcje utknęli w resortach w Portugalii, Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich czy w Dubaju.

Zagraniczne wakacje z Irlandii

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych urywały się telefony od sfrustrowanych mieszkańców Irlandii, którzy szukali pomocy w powrocie do kraju.

Turyści ponieśli ogromne koszty związane z przedłużeniem swoich wakacyjnych pobytów, część z nich straciła prawo do pobierania zasiłków socjalnych.

Stało się tak przez pozytywne wyniki testów na Covid-19, które uniemożliwiały im przelot samolotem do Irlandii. Problem dotyczył też osób, które zostały zbadane przez miejscowych lekarzy, były uznane za ozdrowieńców, lecz mimo to odmówiono im wejścia na pokład samolotu.

Problemy z powrotem

Jeden mężczyzna został poinformowany, że nie zaraża, lecz wyniki testów mogą być u niego pozytywne przez kolejne tygodnie, a nawet miesiące.

W innym przypadku turyści zostali „otoczeni przez czterech uzbrojonych ochroniarzy” i powiedziano im, aby opuścili lotnisko po tym, jak wyniki testów Covid-19 były pozytywne.

W wewnętrznych e-mailach urzędnicy Ministerstwa dyskutowali, jak rozwiązać ten problem, mówiąc, że chociaż jest to „trudna sytuacja”, wymagany jest negatywny test PCR Covid-19.

W jednej z odpowiedzi powiedzieli: „Osoby, które wcześniej miały Covid-19 i nadal mają pozytywny wynik testu, powinny odłożyć podróż do czasu uzyskania wymaganego negatywnego wyniku testu”.