Polka w Irlandii przeciwko McDonald’s - to pierwsza taka sprawa

Podobne roszczenie nie zostało zgłoszone w żadnej restauracji McDonald’s w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Polka w Irlandii wystąpiła o odszkodowanie przeciwko sieci restauracji McDonald’s.

Restauracje McDonald’s w Irlandii

Pracownica McDonald’s, która codziennie nakładała setki porcji sosów na burgery, ubiegała się o odszkodowanie w wysokości 60 000 euro za rzekomy uraz wynikający z wykonywania powtarzalnych czynności.

Pracownica, opisana jako jedna z najlepszych w McDonald’s, twierdziła, że była zobowiązana do wielokrotnego nakładania musztardy, ketchupu i sosu brązowego na burgery jako część linii produkcyjnej w restauracji.

Opisała zadanie jako nadmierne, wymagające, intensywne i niebezpieczne, co doprowadziło do urazu u podstawy małego palca prawej ręki w styczniu 2019 roku, kiedy doznała nagłego i intensywnego bólu.

Tego samego dnia została przeniesiona do innych obowiązków, a w konsekwencji była nieobecna w pracy przez kilka tygodni.

Sprawa w sądzie

Kobieta udała się do lekarza rodzinnego, natomiast w Polsce przeszła operację usunięcia guza u podstawy prawego małego palca.

Pracownica powiedziała, że opuściła McDonald’s i podjęła później pracę jako sprzątaczka w innej firmie, ale musiała zrezygnować po zaledwie dwóch miesiącach. Twierdziła też, że w wyniku urazu straciła ponad 8 000 euro z tytułu utraconych zarobków.

Powołana konsultantka ergonomiczna stwierdziła w sądzie, że używanie dozowników sosów może wydawać się prostą czynnością, ale każda osoba przydzielona do tej pracy przez dłuższy czas może być narażona na przewidywalne ryzyko urazu.

Reprezentujący firmę prawnik powiedział sędzi, że podobne roszczenie nie zostało zgłoszone w żadnej z 1 500 restauracji McDonald’s w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Badania nie wykazały również podobnych roszczeń w 38 000 globalnych placówkach firmy.

Odszkodowanie w Irlandii

Profesor ergonomii przemysłowej na uniwersytecie powiedział w sądzie, że urazy wynikające z powtarzalnych czynności rozwijają się z czasem, a nie nagle, jak twierdziła pracownica.

Stwierdził, że mały palec w niewielkim stopniu przyczynia się do siły uchwytu dłoni, a dozowniki ketchupu i musztardy były naciskane kciukiem.

Specjalista powiedział:

Trudno mi znaleźć związek między siłą nacisku na spust dozownika a działaniem małego palca.

Sędzia, oddalając roszczenie, stwierdziła, że chociaż pracownica bez wątpienia doznała urazu w styczniu 2019 roku, nie mógł on powstać w sposób przez nią opisany.

Była pracownica McDonald’s przegrała sprawę, jednak nie została zobowiązana do pokrycia kosztów postępowania sądowego.