Jaka jest ochrona wynajmujących mieszkania i domy od Landlorda w Irlandii, skoro nie mogą odzyskać wpłaconego depozytu?

Pani Marta B. wynajęła mieszkanie w Navan w hrabstwie Meath. Kiedy podjęli decyzję wraz ze swoim partnerem Stefanem o powiększeniu rodziny, postanowili przeprowadzić się do większego domu. Poinformowali o tym swojego Landlorda z miesięcznym wypowiedzeniem. Zapłacili również wszystkie rachunki i opuścili mieszkanie.

Zgodnie z umową poprosili byłego Landlorda o zwrot zapłaconego depozytu w kwocie €900. Kiedy opuszczali mieszkanie, jego właściciel nie miał żadnych zastrzeżeń co do stanu lokalu. Pani Marta otrzymała SMS od Landlorda, że uzyska zwrot depozytu, ale niestety pieniędzy nie otrzymała.

Sprawa w RTB i sądzie o odzyskanie depozytu za wynajem mieszkania od Landlorda

Pani Marta czeka już 7 lat na odzyskanie €900 depozytu za wynajem mieszkania od byłego Landlorda. Mieszkanie wynajmowała od 2008 do 2010 roku. Po roku czekania na zwrot pieniędzy zgłosiła sprawę do Residents Tenancy Board (RTB).

  • 2011 rok – sprawa w RTB zakończyła się wygraną Pani Marty. RTB wynajął prawnika, który pomagał poszkodowanej. Zgodnie z decyzją Landlord został zobowiązany do zwrotu depozytu.

Niestety nakaz RTB do wypłaty przez Landlorda depozytu nie został wykonany. Pani Marta nie otrzymała pieniędzy

  • 2015 rok – sprawa w Sądzie Rejonowym w Navan. Na rozprawie przeciwko Landlordowi o zwrot pieniędzy za depozyt sędzia wydał wyrok nakazujący wypłacenie pani Marcie €900 depozytu plus €450 dodatkowych pieniędzy za opóźnienie wypłaty depozytu.

Jest rok 2017 i Pani Marta pomimo sprawy w RTB i sądzie Rejonowym w Navan nie odzyskała pieniędzy. Sprawą zajmują się dziennikarze z Independent.ie, którzy zadają pytanie: Czy Irlandia i jej prawo chroni wynajmujących od Landlordów mieszkania i domy?

Pani Marta stwierdziła, że w tej sprawie nie chodzi już tylko o pieniądze, a o sprawiedliwość. Teraz pozostało jej tylko złożyć sprawę do komornika o wykonanie wyroku i ściągnięcie przez niego pieniędzy od nieuczciwego Landlorda.