Funkcjonariusze Gardy przeprowadzili nalot na mieszkanie w Irlandii, w którym przetrzymywano nielegalny alkohol.

W środę 25/09/2019 w godzinach poranych przeprowadzono akcję konfiskaty nielegalnego alkoholu w jednym z mieszkań w Irlandii.

Funkcjonariusze Gardy prowadzący śledztwo uważają, że znaleziony w Cork bimber sprzedawany jest głównie osobom bezdomnym na ulicach miasta. Tygodniowo destylowano tam nawet 240 litrów alkoholu.

Podczas akcji skonfiskowano około 60 litrów czystego etanolu, setki butelek, opakowania i duża ilość gotówki. Etanol rozrabiany był z wodą i nalewany do półlitrowych butelek z napisem „woda źródlana”, które sprzedawano potem po €10 do €13.

”Polski bimber” na ulicach Irlandii

Sprawę prowadzono od czerwca 2019 roku, kiedy funkcjonariusze Gardy dowiedzieli się, że ktoś zaopatruje bezdomnych w Cork w nielegalny alkohol nazywany „polskim bimbrem” lub „rosyjskim bimbrem”.

Mężczyzna podejrzewany o sprzedaż samogonu był obserwowany przez kilka miesięcy. Pracownica jadłodajni Cork Penny Dinners twierdzi, że człowiek ten zabierał klientom ich karty socjalne PSC, aby zabezpieczyć płatność za alkohol.

Podczas operacji Gardy, pracowników urzędu skarbowego, HSE i Irlandzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (FASI) nikt nie został aresztowany. Trwa śledztwo w tej sprawie.

Uważa się, że mieszkanie, w którym znaleziono samogon, jest tylko punktem przelewania alkoholu. Destylowanie najprawdopodobniej odbywa się w innym miejscu.