POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Wicepremier rządu Simon Coveney w Irlandii potwierdził decyzję dotyczącą czynszów regulowanych.

Kilka dni temu ogłoszono włączenie dwóch nowych miast do programu regulowanych czynszów w Irlandii (Rent Pressure Zones).

W grudniu 2019 roku miał upłynąć termin regulacji czynszów w Cork i Dublinie, który wyznaczono w 2016 roku. Wielu najemców oczekiwało na decyzję rządu czy przepisy zostaną utrzymane, zniesione lub czy do strefy „zamrożonych” czynszów włączone zostaną kolejne miasta.

Część polityków z Sinn Féin i Fianna Fáil opowiada się za tym, by strefą ochrony najemców otoczyć wszystkie miasta w Irlandii. Rzecznik Ministerstwa ds. Mieszkalnictwa poinformował natomiast, że „rząd monitoruje rynek wynajmu i może zalecić włączenie kolejnych obszarów do Rent Pressure Zones”.

W obliczu presji i nieprzychylnych komentarzy na temat kryzysu mieszkaniowego rząd podjął we wtorek decyzję o przedłużeniu programu czynszów regulowanych w Irlandii. Czynsze zostaną „zamrożone” do końca 2021 roku.

Zmiany w polityce czynszów regulowanych w Irlandii

Strefy czynszów regulowanych wyznaczane są w tych obszarach kraju, gdzie czynsze są najwyższe, a ilość dostępnych pod wynajem nieruchomości jest najmniejsza. Do tej pory wszystkie obszary traktowano według tych samych kryteriów – czynsz w ciągu roku nie mógł wzrosnąć o więcej niż 4%.

Coveney zasugerował, że rząd będzie starał się teraz wyznaczyć osobne kryteria dla Dublina – ze względu na znacznie wyższe koszty wynajmu w stolicy niż w pozostałej części Irlandii. Szczegóły nowych kryteriów mają zostać zaprezentowane jeszcze w tym miesiącu.