POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Eksperci z NPHET ostrzegają przed gwałtownym wzrostem liczby zakażeń w Irlandii.

Według ekspertów ds. zdrowia w Irlandii rozpoczęła się właśnie czwarta fala Covid-19. W piątek 16 lipca odnotowano 1.173 nowe przypadki zakażeń. Hospitalizowanych jest 79 osób, a na OIT z powodu wirusa przebywa 23 pacjentów.

Czwarta fala

Prof. Philip Nolan z NPHET ostrzega, że obserwowany jest bardzo szybki wzrost zachorowań na Covid-19 u osób w wieku 16-18, 19-24 i 25-34 lat. Jak twierdzi, „wzrost wśród osób w wieku 16-18 lat jest wyjątkowy”.

Natomiast dr Tony Holohan poinformował, że liczby nowych przypadków rosną w 22 z 26 hrabstw Irlandii. Jego zdaniem osoby nieszczepione są narażone na wysokie ryzyko zakażenia ze względu na bardziej zaraźliwy wariant Delta.

Dr Holohan apeluje do osób, które nie przyjęły szczepienia, by ograniczyły kontakty towarzyskie, zachowywały dystans, nosiły maseczki ochronne i unikały zagranicznych podróży.

Zakaz przemieszczania się

Tymczasem prof. Gerry Killeen z grupy Independent Scientific Advocacy Group (ISAG) nalega, aby rząd ponownie rozważył zakaz przemieszczania się, przynajmniej dla tych obszarów kraju, w których liczba przypadków jest wysoka.

Jego zdaniem Irlandia powinna ponownie wprowadzić zakaz podróżowania między hrabstwami, ponieważ wciąż rośnie liczba przypadków wariantu Delta w Irlandii.

Grupa ISAG reprezentuje podejście zero-covid, które ma na celu całkowite wyeliminowanie wirusa dzięki ścisłym przepisom dotyczącym zarządzania epidemią, izolacją i kwarantanną.

Krytycy tej strategii twierdzą jednak, że całkowite wyeliminowanie wirusa jest praktycznie niemożliwe, nawet na poziomie lokalnym, a taka próba może prowadzić do trwających wiele lat restrykcji.