Częstość występowania Covid-19 rośnie obecnie we wszystkich grupach wiekowych w Irlandii.

Zastępca Dyrektora Medycznego, dr Ronan Glynn, poinformował w piątek o 1.978 nowych przypadkach Covid-19 w kraju. W zeszłym tygodniu potwierdzono w sumie 10.000 nowych przypadków, a Irlandia ma jeden z najwyższych wskaźników zapadalności wśród krajów Unii Europejskiej.

Liczba zakażeń

Częstość występowania Covid-19 rośnie obecnie we wszystkich grupach wiekowych w Irlandii – poinformował dr Glynn. Bardzo wysoką zachorowalność obserwuje się w hrabstwach Donegal, Monaghan, Mayo, Galway, Roscommon, Louth i Cavan.

Dane z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób pokazują, że w Irlandii 14-dniowy wskaźnik zapadalności wynosi 392 przypadki na 100.000 mieszkańców. Dr Glynn uważa, że bez programu szczepień obecny 14-dniowy wskaźnik zapadalności wyniósłby około 1.000 przypadków na 100.000 osób.

Z-ca Naczelnego Lekarza stwierdził też:

Szczepionki działają, ale muszą być również wspierane przez nas wszystkich, poprzez przestrzeganie zaleceń dotyczących zdrowia publicznego, aby zapewnić sobie nawzajem bezpieczeństwo i przerwać łańcuchy przenoszenia Covid-19. Jeśli planujesz spotkanie towarzyskie w ten weekend, oceń swoje ryzyko.
Staraj się spotykać w małych grupach, spotykaj się na świeżym powietrzu i unikaj tłumów, jeśli to możliwe.

Dr Glynn przypomina, by w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów przeziębienia lub grypy, izolować się – nie spotykać się z innymi ani nie chodzić do pracy – i umówić się na test.