POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Premier Irlandii wypowiedział się na temat ponownego otwarcia gospodarki.

Do 5 marca obowiązuje w Irlandii Poziom 5 restrykcji. Co kilka dni przedstawiciele rządu pytani są o poluzowanie obostrzeń po tym terminie.

Rośnie też presja związana z ponownym otwarciem szkół i tegorocznym egzaminem Leaving Cert. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice chcieliby uzyskać informacje na ten temat.

Profesor Philip Nolan z NPHET powiedział kilka dni temu, że Irlandia zmierza w kierunku miejsca, w którym można rozważyć „stopniowe, ostrożne” wznowienie edukacji.

Zgodnie z prognozami – przy obecnym trendzie – możliwe jest obniżenie liczby zakażeń do 200-400 przypadków dziennie do końca lutego.

W kwestii otwarcia gospodarki wypowiedział się natomiast Taoiseach Micheál Martin. Jego zdaniem po 5 marca nie nastąpi poważne ponowne otwarcie gospodarki.

Premier uważa też, że stopniowe otwarcie szkół podstawowych i wznowienie prac w sektorze budowlanym może nastąpić, gdy liczba nowych przypadków spadnie poniżej 1.000 dziennie.

Powiedział jednak, że sektory turystyczny i gastronomiczny nie mogą zostać ponownie otwarte przed rozszerzeniem programu szczepień.

Czytaj też: Co z powrotem uczniów do szkół w Irlandii? Jest wstępna decyzja