HSE ostrzega konsumentów w Irlandii, aby nie dali się nabrać na oszustwo „cudownego lekarstwa”.

Przedstawiciele irlandzkiej służby zdrowia ostrzegają konsumentów, aby nie dali się nabrać na oszustwo „cudownego lekarstwa” zawierającego wybielacz.

Popularna terapia

Sprzedaż produktów zwierających ten środek jest promowana głównie w mediach społecznościowych i nie jest w żaden sposób regulowana przez irlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (FSAI) czy Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych (HPRA).

Chloryn sodu jest reklamowany jako cudowne lekarstwo na wiele chorób czy zaburzeń rozwojowych. Suplement jest najczęściej określany jako Miracle Mineral Solution (MMS) i ma posiadać właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Zarówno HSE, jak i HPRA ostrzegają, że przyjmowanie tego suplementu może spowodować poważną chorobę – chloryn sodu przy wysokich stężeniach jest używany jako wybielacz.

Chloryn sodu ma zatwierdzone zastosowania w niektórych krajach jako środek do czyszczenia powierzchni w obszarach używanych do przygotowywania żywności. Czasami jest określany jako spożywczy, ale nie należy tego sugerować, że jest bezpieczny do spożycia.

Ostrzeżenie

Przedstawiciele służby zdrowia określają produkt jako „niebezpieczny w konsumpcji”, zauważając, że ryzyko z tym związane wzrasta, im więcej dana osoba go stosuje.

W ostrzeżeniu stwierdzono, że niskie dawki mogą prowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego, podczas gdy spożywanie większych dawek może powodować silne nudności, wymioty i biegunkę, potencjalnie prowadząc do odwodnienia, obniżenia ciśnienia krwi, a nawet ostrej niewydolności wątroby.

Zdaniem HSE i HPRA nie ma naukowych dowodów na to, że produkty zawierające tę substancję są bezpieczne i skuteczne w leczeniu jakiejkolwiek choroby.