Potężne trzęsienie ziemi zarejestrowane w Irlandii

INSN potwierdziła, że sejsmometry rozmieszczone w różnych częściach Irlandii zarejestrowały fale sejsmiczne.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7, które nawiedziło Mjanmę, było tak silne, że fale sejsmiczne dotarły aż do Irlandii i zostały zarejestrowane przez krajowe stacje pomiarowe.

Trzęsienie ziemi odczuwane w Irlandii

Wstrząsy miały miejsce około godziny 12:50 czasu lokalnego w Mjanmie (6:20 czasu irlandzkiego) i spowodowały poważne zniszczenia w centralnej części kraju – zawaliły się domy, mosty oraz drogi. Wstrząsy były także odczuwalne w sąsiednich państwach.

Irlandzka Krajowa Sieć Sejsmologiczna (INSN), prowadzona przez Instytut Badań Zaawansowanych w Dublinie, potwierdziła, że sejsmometry rozmieszczone w różnych częściach Irlandii – w tym w Dublinie, Wexford, Tipperary i Cork – zarejestrowały fale sejsmiczne krótko po godzinie 7:00 rano w piątek 28 marca.

Na udostępnionych wykresach wyraźnie widać przemieszczenia gruntu, które trwały około 30 minut. Sieć opublikowała także spektrogramy pokazujące zmiany częstotliwości sygnału – znaczące zakłócenia pojawiły się po godzinie 7:00 rano, wkrótce po wstrząsach w Azji.

Sejsmogramy i spektrogramy to narzędzia wykorzystywane do pomiaru i wizualizacji ruchów ziemi – pierwsze pokazują zmiany amplitudy drgań, drugie – zmiany częstotliwości sygnałów w czasie.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi 2025 roku

To trzęsienie ziemi było najsilniejszym tego typu wydarzeniem zarejestrowanym na świecie w 2025 roku. Przewyższyło również wszystkie trzęsienia odnotowane w 2024 roku.

Według specjalistów INSN, trzęsienie było wynikiem tzw. uskoku przesuwczego (ang. strike-slip faulting) między płytami tektonicznymi Indii i Eurazji.

Od 1900 roku tylko sześć trzęsień ziemi o magnitudzie przekraczającej 7 miało miejsce w tym regionie. Obszar objęty wstrząsami miał około 200 km długości i 20 km szerokości.