POLONIA IRLANDIA

Są już pierwsze skutki uderzenia huraganu Barra w Irlandię.

Prawie 60.000 domów, gospodarstw rolnych i firm zostało pozbawionych prądu. Pojawiają się też informacje o powalonych drzewach i zalanych drogach. Są to skutki uderzenia huraganu Barra w Irlandię.

Huragan Barra

Największe wichury dokonały już sporych spustoszeń w hrabstwach: Donegal, Mayo, Roscommon, Westmeath, Galway, Clare, Limerick, Cork, Kerry, Tipperary, Waterford, Wexford, Wicklow, Kilkenny, Carlow, Dublin, Offaly, Cavan i Monaghan.

Powodzie odnotowano w Cork i Kerry, gdzie niektóre drogi, w tym obszar Pier Roads/Bell Heights w Kenmare, są nieprzejezdne.

Irish Rail informuje, że nadal działają wszystkie połączenia pociągów, ale można się spodziewać opóźnień w najbardziej dotkniętych huraganem hrabstwach. Natomiast usługi Bus Éireann są anulowane w hrabstwach, w których obowiązuje czerwony alert ostrzegawczy.

Przedstawiciele ESB potwierdzają, że ok. godziny 10:00 odciętych od prądu zostało ponad 59.000 odbiorców energii elektrycznej. Szkody wynikają głównie z zerwanych linii energetycznych.

Nie wiadomo dokładnie kiedy szkody będą mogły zostać naprawione. W oświadczeniu ESB czytamy:

Wszystkie wewnętrzne zasoby są w pogotowiu i zostaną wdrożone, aby reagować na wszystkie przerwy w dostawie prądu, gdy będzie to bezpieczne. Z czerwonym ostrzeżeniem pogodowym na południowym zachodzie, które obowiązuje do dzisiejszej nocy, może to oznaczać, że nasze załogi nie zostaną zmobilizowane, dopóki nie miną najgorsze warunki pogodowe.

Na stronie Met Éireann opublikowane są aktualne statusy alertów ostrzegawczych. Czerwony alert dla Cork i Kerry obowiązuje do wtorku do godziny 21:00. Natomiast czerwony status alertu dla hrabstwa Clare ma obowiązywać od wtorku od godziny 16:00 do środy do godziny 01:00.

Dla pozostałej części kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alerty. Mieszkańcom zaleca się sprawdzanie komunikatów pogodowych na bieżąco.

Więcej: met.ie