POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Meteorolodzy zapowiadają niespokojne warunki pogodowe w Irlandii w ostatnim tygodniu roku.

Trwa ocena skutków powodzi, jaka miała miejsce w Boże Narodzenie w hrabstwie Wexford. Ulewny deszcz doprowadził tam do zniszczenia dróg i zalania kilku domów.

Powódź w Irlandii

Dziesiątki osób musiało zostać ewakuowanych z zalanych terenów, wiele dróg było nieprzejezdnych. W kilku miejscach pojawiły się zapadliska, a w Wilton Bree zawalił się most. Także most w Kilcarbry w Enniscorthy został poważnie uszkodzony.

Helikopter Rescue 117 pomógł ludziom uwięzionym przez powódź w Enniscorthy, a straż pożarna z Wicklow uratowała kierowcę uwięzionego w samochodzie.

Pomocy udzielali również członkowie Fethard RNLI i Kilmore Quay Coastguard, którzy ewakuowali mieszkańców łodzią ratunkową.

Minister ds. Mieszkalnictwa Darragh O’Brien poinformował, że rząd zapewni wszelką niezbędną pomoc osobom dotkniętym powodzią.

Pogoda w Irlandii

Tymczasem meteorolodzy z Met Éireann zapowiadają niespokojny koniec tego roku. Przez cały następny tydzień spodziewane są dalsze opady deszczu, miejscami ulewy, które mogą doprowadzić do lokalnych powodzi.

Mieszkańcy Irlandii powinni też zachować ostrożność wobec trudnych warunków spowodowanych przez gęstą mgłę – ostrzega Met Éireann.

Od niedzieli wieczorem do południa w poniedziałek obowiązuje żółty alert pogodowy dla hrabstw: Cavan, Monaghan, Connacht, Longford, Louth, Meath, Offaly, Westmeath.