Powrót ograniczeń w Irlandii? - minister o swojej decyzji

Minister Zdrowia odpowiedział na oficjalny apel związku pielęgniarek w Irlandii.

W związku z kryzysową sytuacją w służbie zdrowia w Irlandii, związek pielęgniarek INMO wezwał rząd do przywrócenia obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Ograniczenia w Irlandii

Apel dotyczący ochrony zdrowia publicznego skierowano do Ministerstwa Zdrowia w czasie, gdy prawie 1000 osób w Irlandii czekało na miejsce na szpitalnych oddziałach.

Zdaniem związku INMO obecny stan irlandzkiego systemu opieki zdrowotnej „doprowadzi do gorszych wyników leczenia pacjentów”.

O przywrócenie części ograniczeń w Irlandii apelowano już w grudniu, gdy doszło do gwałtownego wzrostu liczby infekcji wirusowych na terenie całego kraju:

Więcej: Chcą powrotu niektórych ograniczeń w Irlandii – jest decyzja rządu

Ochrona zdrowia

W swojej odpowiedzi na apel INMO Minister Zdrowia powiedział, że zdaniem Naczelnego Lekarza Irlandii modelowanie dalszej sytuacji jest „trudne pod względem dokładności”. Na obecną chwilę nie ma też zarządzenia o wprowadzeniu zmian dotyczących ochrony zdrowia.

Minister Donnelly podjął więc decyzję, że nie wprowadzi nakazu zasłaniania ust i nosa. Wytyczne dotyczące ochrony zdrowia zostają ograniczone do porady stosowania tego środka ochronnego w zatłoczonych miejscach i w transporcie publicznym.

Minister przypomina także o stosowaniu podstawowych zasad higieny, takich jak częste mycie rąk. Zaleca się także pozostanie w domu w przypadku wystąpienia objawów choroby.

Sytuacja będzie monitorowana na bieżąco, jak zapewnił Minister Zdrowia. Naczelny Lekarz Irlandii poinformowała natomiast, że nie oponuje przeciwko ewentualnemu nakazowi zasłaniania ust i nosa.