Rząd zdecydował o wprowadzeniu większych restrykcji dla kilku hrabstw w Irlandii. Jest też nowy zakaz dla mieszkańców całego kraju.

Rząd Irlandii zdecydował w sprawie wprowadzenia Poziomu 4 restrykcji dla hrabstw graniczących z Irlandią Północną.

Decyzję podjęto po wprowadzeniu dalszych ograniczeń w Irlandii Północnej w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Puby i restauracje będą tam zamknięte na cztery tygodnie (z wyjątkiem dań na wynos i dostaw), a szkoły zostaną zamknięte na dwa tygodnie.

Wcześniej Wicepremier Leo Varadkar powiedział, że rząd zareaguje na decyzje podjęte w Irlandii Północnej, dodając, że rozprzestrzenianie wirusa w Donegal, Cavan i Monaghan jest najwyższe spośród wszystkich hrabstw Irlandii.

W związku z sytuacją w Irlandii Północnej w hrabstwach Donegal, Cavan i Monaghan od czwartku od północy wprowadzone zostaną obostrzenia Poziomu 4. Hrabstwa Louth i Leitrim pozostają jednak na Poziomie 3.

Restrykcje mają obowiązywać do 10/11/2020. Zgodnie z zapewnieniem rządu szkoły w hrabstwach objętych restrykcjami Poziomu 4 nie zostaną zamknięte.

Od czwartku od północy zacznie też obowiązywać zakaz odwiedzin dla mieszkańców całej Irlandii. Wizyty domowe będą dopuszczalne w wyjątkowych okolicznościach oraz z istotnych powodów jak opieka nad dziećmi.

W plenerze dopuszczalne będzie spotkanie maksymalnie sześciu osób z dwóch gospodarstw domowych – z zachowaniem wymaganego dystansu społecznego.

W czwartek odbędzie się spotkanie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET), po którym może pojawić się nowe zalecenie dla rządu Irlandii w sprawie restrykcji.