Trwają rozmowy w sprawie wprowadzenia Poziomu 5 restrykcji w Irlandii.

W piątek w nocy Taoiseach Micheál Martin powrócił z Brukseli i w sobotę pojawił się na spotkaniu Rady Ministrów. Ministrowie dokładnie zapoznali się z listem od Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET).

Przywódcy trzech koalicyjnych partii spotkali się też z członkami NPHET, aby dowiedzieć się więcej o ich rekomendacji wprowadzenia Poziomu 5. Tony Holohan, Ronan Glynn i Philip Nolan dyskutowali nad swoim zaleceniem wraz z Ministrami Zdrowia, Finansów i Wydatków Publicznych oraz szefem HSE.

Dalsze obrady i dyskusje będą odbywać się w niedzielę, a gabinet ma zebrać się w poniedziałek 19/10/2020, aby rozważyć wprowadzenie nowych ograniczeń w walce z Covid-19. Na obecną chwilę nie wiadomo jeszcze czy rząd zastosuje się do zaleceń NPHET i wprowadzi Poziom 5 restrykcji.

Jednym z kluczowych rozważań dla ministrów jest m.in. wpływ nowych ograniczeń na zdrowie psychiczne, na rynek pracy oraz możliwość utrzymania otwartych szkół. Ich zdaniem potencjalne przejście na najwyższy poziom ograniczeń jest ogromną decyzją, z którą nie należy się spieszyć bez pełnego rozważenia jej skutków.

Wielu komentatorów twierdzi, że rząd chce się trzymać planu „Living with Covid”, który pozwala krok po kroku wprowadzać nowe restrykcje. Dodatkowo – list NPHET nie określa, jak miałaby się zakończyć 6-tygodniowa blokada w Irlandii.