Irlandzkie związki zawarły nowe porozumienie płacowe, które zapewnia wzrost wynagrodzeń w ciągu kolejnych trzech lat.
Nowe analizy oraz porozumienia płacowe wskazują na znaczący wzrost zapotrzebowania i poprawę warunków pracy w sektorze transportu i motoryzacji w Irlandii.
Praca dla kierowcy w Irlandii
Z badań platformy rekrutacyjnej Indeed wynika, że zawód kierowcy ciężarówek odnotował największy wzrost zapotrzebowania w tym roku.
W pierwszej połowie tego roku zapotrzebowanie na kierowców ciężarówek wzrosło o 83%. Indeed podało, że niedobór kierowców ciężarówek w Irlandii i Unii Europejskiej stał się ostatnio przedmiotem zainteresowania.
A stało się to z powodu opóźnień sięgających nawet 10 tygodni dla kierowców chcących przystąpić do egzaminu na prawo jazdy HGV.
Wzrost ten, w połączeniu z rosnącym popytem na zamówienia online i międzynarodowy transport, oznacza, że szacuje się niedobór 3 000-4 000 nowych kierowców, aby sprostać zapotrzebowaniu.
Podwyżki płac w Irlandii
Tymczasem SIPTU zawarło nowe trzyletnie porozumienie płacowe z Society of the Irish Motor Industry (SIMI), które zapewnia 21% wzrost wynagrodzeń dla pracowników rzemieślniczych zatrudnionych w sektorze motoryzacyjnym w ciągu najbliższych trzech lat.
Porozumienie to dotyczy takich zawodów jak mechanicy samochodowi, mechanicy HGV, mechanicy rolniczy, specjaliści od napraw karoserii lekkich pojazdów – w tym blacharze i lakiernicy – pracujących w branży motoryzacyjnej w Irlandii.
Porozumienie obejmuje 15% podwyżkę płacy podstawowej, która weszła w życie od 1 lipca 2024 roku.
Następnie nastąpi 3% wzrost płacy podstawowej od 1 lipca 2025 roku i kolejny 3% wzrost płacy podstawowej od 1 lipca 2026 roku. Porozumienie wygaśnie 30 czerwca 2027 roku, jak informuje przedstawiciel SIPTU.
Podwyżki płac wynikają z wyjątkowej sytuacji gospodarczej, charakteryzującej się wysoką inflacją i dużym wzrostem kosztów życia w ostatnich latach, jak twierdzą związki.
Nowe porozumienie płacowe obejmuje również działania w sprawach takich jak programy nauki zawodu, ulgi podatkowe na zakup narzędzi oraz licencjonowanie zawodów w całym sektorze.
SIPTU i SIMI zgodziły się, że w okresie obowiązywania obecnego porozumienia zostanie utworzone forum, którego celem będzie wspieranie i promowanie interesów uczniów zawodów rzemieślniczych oraz przyciąganie większej liczby uczniów do branży.