Praca w Irlandii - podwyżki i zmiany w systemie zasiłków

Plan ten sprawi, że Irlandia znajdzie się na równi z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Nowy Minister Finansów w Irlandii, Jack Chambers, ogłosił, że Budżet 2025 nie będzie „rozdawniczym budżetem”.

Budżet 2025 w Irlandii

Minister, który objął stanowisko dwa tygodnie temu, podkreślił, że „pracownicy będą priorytetem” w trakcie ogłaszania budżetu 1 października.

Budżet 2025 będzie składał się z pakietu o wartości co najmniej 8,3 miliarda euro, jak potwierdził Minister ds. Wydatków Publicznych, Paschal Donohoe.

Oświadczenie Summer Economic Statement, które określa ramy budżetu, potwierdziło, że rząd ponownie przekroczy narzucony sobie limit wydatków wynoszący 5%.

Zmiany w systemie zasiłków socjalnych

Znaczące zmiany w systemie zasiłków socjalnych, które powiążą płatności z historią pracy wnioskodawców, rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Obie izby Oireachtas zatwierdziły właśnie ustawę Pay-Related Benefit, która zostanie przedłożona prezydentowi do podpisu.

Plan nowego systemu zasiłków dla bezrobotnych zbliży Irlandię do innych państw członkowskich Unii Europejskiej, jak twierdzi Ministerstwo ds. Ochrony Socjalnej.

Podwyżki stawek PRSI

Nowe świadczenie jest powiązane z podatkiem ubezpieczenia społecznego, a od 1 października br. stawki PRSI będą stopniowo zwiększane dla wszystkich grup – pracodawców, pracowników i samozatrudnionych.

Wszystkie klasy PRSI wzrosną o 0,1 punktu procentowego od 1 października 2024 r., następnie o kolejne 0,1 punktu procentowego w październiku 2025 r. i stopniowo wzrosną do 0,2 punktu procentowego w październiku 2028 r.

Zwiększenie składek PRSI pozwoli na utrzymanie wieku emerytalnego na poziomie 66 lat oraz pomoże utrzymać Fundusz Ubezpieczeń Społecznych państwa, według ministerstwa.

Natomiast kwestie takie jak dopłaty energetyczne czy zwiększone ulgi podatkowe na wynajem zostaną omówione bliżej 1 października, jak poinformowano.

Więcej: gov.ie