POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Według najnowszych danych potrzeba wielu pracowników do budowy nowych domów w Irlandii.

Przemysł budowlany w Irlandii rozwija się i zgodnie z prognozą wciąż będzie się rozwijał. Najnowszy raport Economic and Social Research Institute (ESRI) wykazuje duże zapotrzebowanie na rynku budowlanym.

W Irlandii trwa kryzys mieszkaniowy. Od kilku lat rząd usiłuje rozwiązać ten problem, lecz jak do tej pory z niewielkim skutkiem. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zwiększenie ilości nowych domów i apartamentów.

Niestety po kryzysie na rynku budowlanym w Irlandii w 2008 roku wielu wykwalifikowanych pracowników wyjechało z kraju. Teraz ich powrót wydaje się na wagę złota.

W Irlandii brakuje wykwalifikowanych stolarzy, elektryków, murarzy, tynkarzy, dekarzy, malarzy i hydraulików. Obecnie poziom bezrobocia jest bardzo niski, a brakuje budowlańców – co zdaniem ekspertów z ESRI oznacza, że potrzebni będą pracownicy z innych państw. Irlandczycy, którzy wyemigrowali podczas kryzysu, raczej nie wykazują chęci powrotu do kraju.

Sytuacja wydaje się przypominać okres Celtyckiego Tygrysa, kiedy w Irlandii na budowach było olbrzymie zapotrzebowanie na pracowników. Jednak zdaniem ESRI potrzebne jest pracowanie strategii, by nie doszło do powstania kolejnej bańki na rynku nieruchomości i kryzysu.

Inną kwestią jest fakt, że niewielka ilość dostępnych nieruchomości pod wynajem czy ekstremalnie wysokie czynsze mogą zniechęcać pracowników budowlanych przed szukaniem pracy w Irlandii.