Według najnowszych danych pracodawcy w Irlandii chcą prawa do pytania swoich pracowników o szczepienia przeciwko Covid-19.

Zgodnie z wynikami najnowszych badań ankietowych przeprowadzonych w Irlandii prawie 60% pracodawców chce mieć prawo do pytania swoich pracowników czy otrzymali szczepionkę przeciwko Covid-19.

Badanie ankietowe

Badanie CIPD Ireland i Industrial Relations News pokazuje też, że 39% pracodawców uważa, że powinni mieć prawo poprosić swoich pracowników o okazanie dowodu szczepienia.

Tymczasem według The Irish Times 49% pracodawców stwierdziło, że nie ma żadnych warunków dla pracowników, którzy nie otrzymali szczepionki, a 38% dodało, że sugerowałoby pracownikom kontynuowanie pracy z domu.

Prywatne informacje pracowników

Tymczasem Leo Varadkar został zapytany o to, czy pracodawcom powinno się pozwolić pytać pracowników, czy otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19. Wicepremier powiedział, że byłby „bardzo niechętny, by pójść tą drogą”.

Poinformował przy tym, że nigdy nie wymagano, aby pracownicy musieli udzielać swoim pracodawcom prywatnych informacji dotyczących zdrowia. Jego zdaniem musiałby istnieć bardzo ważny powód, aby to się zmieniło.

Na obecną chwilę pracownicy nie mają obowiązku informowania swoich pracodawców o chorobach, przyjmowanych lekach, szczepieniach ani innych kwestiach dotyczących ich stanu zdrowia.