Funkcjonariusze Gardy zostali rozstawieni w tysiącach punktów kontrolnych na terenie całej Irlandii.

Zastępca komisarza Gardy, Paula Hilman, przedstawiła szokujące dane z przeprowadzonej ostatnio akcji patrolowania dróg w Irlandii.

Akcja Gardy

Podczas tej kilkutygodniowej kampanii rozstawiono w sumie 5.681 punktów kontrolnych na terenie całej Irlandii. Kierowcy byli kontrolowani z przestrzegania przepisów ruchu drogowego, byli też poddawani testom na trzeźwość.

Według podanych przez nią informacji, w okresie świąteczno-noworocznym za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym aresztowanych zostało 914 kierowców. Tylko w Nowy Rok zatrzymano 35 osób.

Podczas trwania tej specjalnej akcji funkcjonariusze Gardy sprawdzali prędkość pojazdów, stosowanie pasów bezpieczeństwa czy korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy.

Mandaty w Irlandii

Za przekroczenie prędkości ukarano 13.950 kierowców, za brak zapiętych pasów mandat otrzymało 310 osób, za korzystanie z telefonu komórkowego ukarano 1.269 kierowców.

Kontrolowani byli też kierowcy z tymczasowym prawem jazdy, u których podczas kierowania pojazdem wymagana jest obecność kierowcy z pełnym prawem jazdy. W wyniku tych kontroli ukarano 525 kierowców, którzy prowadzili pojazd niezgodnie z tymi przepisami.

Liczba zgonów na drogach podczas świąt Bożego Narodzenia wzrosła z 10 w 2020 do 19 w 2021 r., a ponad jedna piąta incydentów związanych z prowadzeniem pod wpływem narkotyków miała miejsce między 6:00 a 13:00.

Zastępca Komisarza, Paula Hilman, zaapelowała do kierowców w Irlandii o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i rozwagę podczas prowadzenia pojazdu.