POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd w Irlandii ma zdecydować w sprawie przywrócenia usług gastronomicznych w pomieszczeniach.

W sobotę 17 lipca potwierdzono 1.377 nowych przypadków Covid-19 w Irlandii. W szpitalu znajduje się 78 osób, a na oddziałach intensywnej terapii przebywa 22 pacjentów.

Liczba zakażeń

Z-ca Dyrektora Medycznego, dr Ronan Glynn, powiedział, że 14-dniowy wskaźnik zapadalności w Irlandii wynosi obecnie ponad 180 przypadków na 100.000 osób. Średnia z pięciu dni jest na najwyższym poziomie od połowy lutego.

Paul Reid z HSE poinformował, że ponad 5,1 miliona szczepionek zostało zaaplikowanych mieszkańcom Irlandii, przy czym 63% dorosłych jest w pełni zaszczepionych, a 76% częściowo.

Dr Glynn powiedział:

Niestety, mimo to, w tej chwili mamy w tym kraju wciąż ponad 2,5 miliona dorosłych i dzieci, które nie są odpowiednio chronione poprzez szczepienie.

Z-ca Dyrektora Medycznego apeluje, aby w nadchodzących dniach osoby, które nie są zaszczepione, zachowywały ostrożność i spotykały się na świeżym powietrzu. Natomiast przebywając w pomieszczeniach należy upewnić się, że są one dobrze wentylowane.

Przy stwierdzeniu jakichkolwiek objawów grypy, zaleca się samoizolację i wykonanie testu w kierunku Covid-19. Dr Glynn uczula, aby w oczekiwaniu na wynik testu nie spotykać się z innymi osobami.

ZOBACZ: 8 CIEKAWOSTEK O IRLANDII:

Czwarta fala

W najbliższym czasie będziemy obserwować dzienny wzrost liczby zakażeń. Według prognozy ekspertów z NPHET do końca lipca liczba zakażeń może wzrosnąć do 2.000 dziennie.

Irlandia znajduje się jeszcze kilka tygodni od szczytu czwartej fali. Prawdopodobnie nastąpi to za trzy lub cztery tygodnie – jak twierdzą członkowie NPHET.

Usługi gastronomiczne

Tymczasem rząd w Irlandii ma zdecydować w sprawie przywrócenia usług gastronomicznych w pomieszczeniach. Zgodnie z wcześniejszym planem ma to nastąpić 26 lipca.

W najbliższą środę, podczas spotkania Rady Ministrów, podjęta zostanie ostateczna decyzja, czy przywrócenie usług odbędzie się dokładnie w tym terminie. Wcześniej jeszcze Taoiseach ma się w tej sprawie spotkać z Dyrektorem Medycznym.

Zagraniczne podróże

Natomiast od poniedziałku 19 lipca Irlandia dołącza do programu unijnych certyfikatów dla podróżnych. Po ponad roku przywrócona zostaje możliwość zagranicznych wyjazdów w celach turystycznych.

Jednak tysiące mieszkańców kraju w dalszym ciągu czeka na swoje zaświadczenie, które ma być dużym ułatwieniem podczas podróży w obrębie Unii Europejskiej.

Czytaj też: Zamieszanie z unijnymi certyfikatami w Irlandii – sprzeczne informacje