POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Po raz kolejny odnotowano wzrost liczby osób bezrobotnych w Irlandii.

Już prawie 800.000 osób w Irlandii otrzymuje wsparcie państwa podczas trwającego obecnie kryzysu zatrudnienia.

Ponad miesiąc temu rząd w Irlandii wprowadził zasiłek dla osób, które straciły pracę w wyniku epidemii koronawirusa. Zasiłek Covid-19 Pandemic Unemployment Payment przysługuje osobom zatrudnionym oraz samozatrudnionym.

Początkowo kwota zasiłku wynosiła €203 tygodniowo, lecz pod koniec marca kwota zasiłku została podwyższona do €350 tygodniowo. W ciągu pierwszych dwóch tygodni o zasiłek wystąpiło prawie 400.000 osób.

Zgodnie z najnowszymi danymi Covid-19 Pandemic Unemployment Payment otrzymuje już 584.000 osób. Dodatkowo standardowe świadczenie Jobseeker’s Benefit otrzymuje teraz 212.000 osób. To razem daje 796.000 osób bezrobotnych w Irlandii. Na koniec lutego 2020 roku było to 182.000 osób.

Minister ds. Zatrudnienia i Opieki Socjalnej Regina Doherty poinformowała, że wiele sektorów gospodarki będzie można przywrócić do działania stosunkowo szybko, jak tylko minie zagrożenie związane z koronawirusem. Ostrzegła jednak, że w niektórych sektorach można niestety spodziewać się spowolnienia.

Minister Doherty zapewniła przy tym, że jej wydział już teraz pracuje nad planem, który pomoże zwolnionym pracownikom jak najszybciej wrócić na rynek pracy.