Enda Kenny zrezygnował z funkcji przewodniczącego partii Fine Gael w Irlandii.

Enda Kenny zrezygnował ubiegłej nocy z pełnienia funkcji przewodniczącego partii Fine Gael. Premier pełnił rolę lidera partii przez ostatnich 15 lat. Kilka minut po północy ukazało się jego oświadczenie i publiczne podziękowanie.

Do czasu wyboru nowego przewodniczącego partii Fine Gael, a jednocześnie premiera, będzie on jednak pełnił swoje obowiązki. Nowy lider ma zostać wybrany przed 2 czerwca 2017 roku. Do soboty przyjmowane będą zgłoszenia kandydatów. Na obecną chwilę do wyścigu o objęcie urzędu zgłosili się Minister ds. Opieki Socjalnej Leo Varadkar oraz Minister ds. Mieszkalnictwa Simon Coveney. Nie wiadomo jeszcze czy będzie trzeci kandydat.

Premier Kenny oświadczył, że było dla niego “honorem i przyjemnością” przewodniczenie swojej partii. Podziękował za ten “przywilej” wszystkim członkom Fine Gael – byłym i tym obecnym. Podczas swojego wczorajszego przemówienia na spotkaniu partii Fine Gael, premier otrzymał długie owacje.

Rezygnacji premiera Enda Kenny spodziewano się już od kilku miesięcy. Jednak premier chciał jeszcze spotkać się z prezydentem Donaldem Trumpem podczas obchodów Dnia Św. Patryka. Potem chciał jeszcze być obecny podczas rozpoczęcia rozmów w sprawie Brexitu w Brukseli pod koniec kwietnia. Sam jeszcze niedawno zapowiadał swoją rezygnację w lipcu 2017, jednak uznał, że teraz nadszedł odpowiedni czas.

Jedną z ostatnich podróży zagranicznych w funkcji premiera Irlandii ma odbyć do Chicago, gdzie weźmie udział w obchodach upamiętniających stulecie Bitwy o Messines, która miała miejsce podczas Pierwszej Wojny Światowej.