Dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych w Irlandii unika opłacania tego abonamentu.
Taoiseach Leo Varadkar zapowiedział reformę systemu opłacania TV Licence. Jego zdaniem obecny system „wymaga przeglądu”.
TV Licence – abonament telewizyjny
Szef irlandzkiego rządu uważa, że jest to „staromodny sposób zbierania przychodów”, który oparty jest na posiadaniu telewizora.
Jak zauważył premier, telewizor jest urządzeniem, którego w dzisiejszych czasach wiele osób już nie ma. Inną kwestią jest też fakt, że prawie wszystkie pieniądze trafiają do RTÉ, „mimo że istnieje wiele innych podmiotów zaangażowanych w nadawanie poza nadawaniem publicznym”.
Premier Varadkar stwierdził, że reforma abonamentu telewizyjnego jest już dawno spóźniona i chce, „aby to się stało za tego rządu”.
Zmiany w TV Licence
W ubiegłym roku rządowa Komisja ds. Przyszłości Mediów zaleciła utrzymanie opłaty abonamentowej TV Licence, zarekomendowano jednak całkowite zreformowanie systemu.
Zmiana przepisów ma dostosować system do współczesnych trendów i ułatwić egzekwowanie opłat od mieszkańców, jak stwierdzono w raporcie.
Dziesiątki tysięcy gospodarstw domach unika opłacania TV Licence. Szacuje się, że kosztuje to skarb państwa aż 65 milionów euro rocznie. Osoby te argumentują, że nie korzystają z odbiorników telewizyjnych, lecz z urządzeń typu komputer, laptop czy tablet.
Tymczasem w przestrzeni publicznej w Irlandii trwa dyskusja w związku z ujawnionymi niedawno informacjami dotyczącymi wydawania pieniędzy pochodzących z opłaty TV Licence.
Po ujawnieniu skandalu wielu mieszkańców zapowiedziało natychmiastową rezygnację z opłacania abonamentu.